Dnia 08.01.2019r. naszą szkołę odwiedził starszy kapitan Dariusz Kałużny - zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Powiatowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, który przeprowadził prelekcję z pokazem slajdów przestrzegających nas przed niebezpieczeństwami, które czyhają na nas i o których musimy pamiętać w czasie pobytu na feriach zimowych.
JASEŁKA - WIGILIA SZKOLNA
- 13.01.2019
W piątek przedszkolaki i dzieci z klasy I, II wraz z wychowawcami zaprosiły p. dyrektor,wszystkich uczniów, pracowników szkoły na ,,Bajkowe jasełka". W wigilii szkolnej uczestniczyli zaproszeni goście w osobie: p. wójta Cz.Kalbarczyka oraz sołtys Toporowa p.A.Jabłońskiej. Młodsze dzieci przeniosły nas w bajkowy świat Świąt Bożego Narodzenia zapraszając do miejsca narodzin Jezusa. Na zakończenie przedstawienia p.M.Kozołubska złożyła życzenia, dzieląc się opłatkiem z p. dyrektor M. Kubiak. Następnie rozpoczęła się biesiada wigilijna, na której pierwszą potrawą były pierogi z grzybami i kapustą oraz aromatyczny barszcz przygotowany przez p.H.Czarkowską- kucharkę szkolną. Czas wigilii umiliły nam kolędy śpiewane przez uczniów klas starszych wraz z nauczycielami.
Wycieczka do Fabryki Bombek i Parowozowni
- 22.12.2018
Dnia 14.12.2018r. przedszkolaki i uczniowie kl.I i II odwiedzili rodzinną fifmę specjalizującą się w ręcznej produkcji szklanych bombek choinkowych o różnorodnych kształtach.Dzieci miały możliwość zaobserwować cały proces produkcji bombek, który wykonywany jest w 100% ręcznie przy użyciu materiałów wysokiej jakości.Bombki posiadają atesty Fundacji "CEPELIA" Polska Sztuka i Rękodzieło . Następnie udaliśmy się w kierunku Parowozowni Wolsztyn,która jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo S.A.Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wydawane są parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich na trasie do Poznania. Jest to jedyne takie miejsce gdzie nasze dzieci mogły obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz.
Konkurs „Procenty- Oszczędzanie-Ekonomia”
- 20.12.2018
W dniu 17.12.2018r. odbył się konkurs Szkolnej Kasy Oszczędności dla klas VII i VIII pt. „ Procenty- oszczędzanie –ekonomia”. Polegał on na rozwiązaniu 13 zadań z tematyki procentów i oszczędzania. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu : obliczania procentu danej kwoty, obliczania kwoty, gdy dany jest jej procent, wyznaczania podwyżki i obniżki, wyznaczania punktów procentowych, ustalania wielkości zaoszczędzonej kwoty. Konkurs przebiegł sprawnie , a oto laureaci:
- I miejsce Karol Deptuła
- II miejsce Marcel Szczepański
- III miejsce Natalia Piosik
- IV miejsce Weronika Gomółka
Gratulujemy!
- 06.02.2019
Z okazji "Mikołajek" 6 grudnia 2018 r. wychowawczynie klas IV-VIII zorganizowały uczniom naszej szkoły wyjazd do Zielonej Góry.
Dzieci spędziły 2 godz. na basenie w Centrum Rekreacyjno-Sportowym, a następnie pojechaliśmy do kina w Galerii Fokus na film "Grinch: Świąt nie będzie".
Dzieci były bardzo zadowolone z takiej formy prezentu "Mikołajkowego"
MIKOŁAJKI 2018
- 10.12.2018
W czwartek naszych przedszkolaków odwiedził Mikołaj wraz z mieszkańcami DPS w Toporowie i wychowawcą p. G.Szczerban, która przygotowała moc różnych, wspaniałych konkursów.Wszyscy wspaniale się bawiliśmy.Dziękujemy !!!Następnie maluszki przeszły do sali gimnastycznej, gdzie czekali uczniowie klasy I i II wraz z wychowawcami. Wszyscy z utęsknieniem i z dużym napięciem oczekiwaliśmy,aż Święty Mikołaja przyjdzie także i do nas. Nagle delikatny dźwięk dzwoneczka zapowiedział długo wyczekiwaną chwilę i oto w drzwiach sali pojawił się Mikołaj. Radość była ogromna. Wszystkie dzieci zostały obdarowane pięknymi prezentami za co podziękowały swojemu dobroczyńcy pięknie wyszeptanym do ucha wierszykiem, zaśpiewną piosenką. Kochany Mikołaju dziękujemy
i zapraszamy do nas za rok.
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
- 04.12.2018
Na święta Bożego Narodzenia dzieci czekają zawsze z niecierpliwością – to magiczny czas, który kojarzy im się z radością, spokojem i szczęściem. Aby poczuć tę świąteczną atmosferę jeszcze przed Wigilią, przedszkolaki ze swoimi wychowawcami M. Gałkowską i M. Kozołubską wraz z rodzicami i uczniowie kl.I i II, ich wychowawcy: M.Kliszcz, M.Buchwald i rodzice wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Podczas zajęć dzieci ozdabiały własne bombki i choinki steropianowe, dekorowały wspólnie z mamami pierniczki, które upiekły samodzielnie! Z pomocą mam i tatusiów wykonały piękne, świąteczne stroiki. Frekwencja rodziców była bardzo duża i chcemy serdecznie wszystkim podziękować za udział w warsztatach.
PIERNIKOWE WYPIEKI
- 14.01.2019
Świętatuż,tuż… czas więc na pieczenie pierników. Dzisiaj w naszym szkole unosił się zapach korzennych przypraw. 03 grudnia dla dzieci z klas I i II i ich wychowawców M.Kliszcz, M.Buchwald oraz przedszkolaków z grupy ,, Pszczółek" i M.Gałkowskiej był bardzo pracowity, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe uczniowie i przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tu pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.
LUBUSKIE BIURO KONCERTÓW,, ORFEUSZ"
- 01.03.2019
Ostatniego dnia listopada do naszej szkoły zawitali muzycy z Lubuskiego Biura Koncertowego na pierwszy w tym roku koncert z cyklu ,, W Krainie Pani Muzyki" i zaprezentowali jeden z czterech muzycznych przedstawień, pt. ,,Najpiękniejsza jest muzyka polska" 03.01.2019-Nowy Rok 2019 w naszej szkole rozpoczęliśmy spotkaniem z muzyką. Tym razem uczestniczyliśmy w koncercie pt.:" Z gitarą i sombrero- muzyczne ,, o" le!!!". Razem z grupą muzyków udaliśmy się w muzyczną podróż do kraju Meksykanów- Hiszpanii. I oto kolejny koncert-01.03.2019, pt.,,Tajemniczy Świat Północy- Wikingowie,trole,gnomy", w czasie którego przenosimy się do świata pradawnych wikingów.
PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
- 03.12.2018
Egzamin ósmoklasisty po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019. Obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. Do egzaminu przystąpią uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019 są dostępne tutaj.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi egzaminu ósmoklasisty zamieszczonymi na stronie
CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
Uczniowie ósmej klasy sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności podczas próbnego egzaminu:
z języka polskiego, który odbył się 03.12.2018 r.
Egzamin próbny z matematyki odbędzie się 04.12.2018 r., a z języka niemieckiego 05.12.2018 r.
Egzamin z języka polskiego trwa 120 minut, z matematyki 100 minut, zaś z języka obcego nowożytnego 90 minut. Arkusz egzaminacyjny z każdego przedmiotu składa się z:
-
zadań zamkniętych, które wymagają wybrania poprawnej odpowiedzi spośród podanych,
-
zadań otwartych, które wymagają sformułowania własnej odpowiedzi.
Na próbny egzamin uczniowie mogą ze sobą zabrać: aktualną legitymację szkolną, pióro lub długopis z czarnym tuszem, linijkę (tylko na egzamin z matematyki).
Uczniowie, którzy chcą dostać się do dobrej szkoły ponadpodstawowej muszą powalczyć o lepsze wyniki, bo one będą brane pod uwagę podczas rekrutacji.
ŻYCZYMY POWODZENIA NA PRÓBNYM EGZAMINIE!!!
-
Konkurs recytatorski o Laur Niepodległej
- 03.12.2018
Finał XIX Konkursu Recytatorskiego o Laur Niepodległej w setną rocznicę odzyskania Niepodległości odbył się 01.12.2018 r., o godz. 11 w Świebodzinie. Inicjatorem konkursu był Ogólnopolski Klub Poetów przy ZG ZLP. Patronaty honorowe nad całą imprezą objęli wojewodowie wielkopolski i lubuski. Konkurs był przeprowadzony w kategorii dziecięcej oraz w kategorii starszych.
Uczennica klasy VI Oliwia Karmelita reprezentowała naszą szkołę, recytowała wiersz Kazimierza Wierzyńskiego Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny i zajęła III miejsce. Do konkursu pomogła jej się przygotować pani M. Ogaza.
Składamy serdeczne gratulacje. Z sukcesu bardzo się cieszymy!
ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole!
- 10.12.2018
Listopad to miesiąc niezwykły a jego koniec jest wyjątkowy.
Obchodzone w Polsce Andrzejki od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących i wszechobecnych Świąt Bożego Narodzenia. Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.
Przedszkolacy wraz z uczniami kl.I i II i wychowawcami -30 listopada 2018r. na sali gimnastycznej rozpoczęli zabawy i wróżby andrzejkowe. Było: ustawianiu butów w kolejce do drzwi, bo przecież wszyscy chcemy wiedzieć która z nas pierwsza wyjdzie za mąż?!, prawdziwym andrzejkowym wyzwaniem było stworzenie czytelnego kształtu z wosku lanego przez klucz, przekłuwanie serc z imionami, wróżyliśmy z dłoni, kart, wielkiej księgi imion, szpilek….
Wszystko z przymrużeniem oka, bo „przecież to tylko zabawa.”
Stres problemem dnia dzisiejszego. Rodzina - szkoła - społeczeństwo
- 04.12.2018
Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa lubuskiego w dniu 26 listopada br. zainicjowała działania wskazujące możliwości i umiejętności radzenia sobie ze stresem i harmonijnym funkcjonowaniem w społeczeństwie, poprzez zorganizowanie konferencji poświęconej zagadnieniom stresu wśród dzieci i młodzieży pt. „Stres - problemem dnia dzisiejszego. Rodzina - szkoła - społeczeństwo”.
W trakcie konferencji eksperci z dziedziny psychologii, socjoterapii, terapii pedagogicznej oraz edukacji i komunikacji międzypokoleniowej omówili m.in. współczesne problemy dzieci i młodzieży, badania dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży oraz sposoby redukcji napięcia i stresu.
Konferencja została wysoko oceniona przez zaproszonych gości, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w programie, który mamy nadzieję opracujemy i wdrożymy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, we współpracy z władzami lokalnymi.
Gośćmi konferencji byli: przedstawiciele Wojewody Lubuskiego, i Lubuskiego Kuratora Oświaty, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pedagodzy, nauczyciele akademiccy, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni i pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
LAPBOOK jest znany!
- 27.11.2018
Co to jest lapbook? To samodzielnie wykonana książka, w której gromadzi się informacje na wybrany temat. Jest to również atrakcyjna forma pracy dla ucznia, ponieważ:
- Doskonali różne umiejętności (czytanie, selekcjonowanie, logiczne myślenie, koncentrację).
- Pozwala uporządkować i pogłębić wiedzę.
- Rozwija kreatywność.
- Uczy cierpliwości, systematyczności, organizacji pracy.
- Skupiają uwagę uczniów, bo są kolorowe.
- Świetnie przydają się do powtórek.
Uczniowie klasy V i VIII przygotowali książki na kolanach(książki tematyczne), czyli lapbooki dotyczące lektur: F.H.Burnett Tajemniczy ogród, J. Słowacki, Balladyna. Zapraszamy do naszej galerii.
Dzień Kolejarza
- 26.11.2018
W piatek 23.11.2018r. przedszkolaki i uczniowie kl.I wraz z wychowawcami i grupą rodziców udali się pociągiem do Rzepina na ,,Dzień Kolejarza". Na uczestników czekało moc atrakcji, m.in. przejazd drezyną, obserwacja pracy nastawniczego, zwiedzanie oddziału siedziby intercity. To wspaniała okazja na bliższe poznanie i spotkanie z ciekawym zawodem: maszynistą, konduktorem, nastawniczym, sokistą. Wizytę zakończono wielką atrakcją dla naszych dzieci- ,,Pasowaniem na młodszego kolejarza". Dzieci w podziękowaniu za mile spędzony czas wręczyły przygotowane pamiątkowe plakaty.
ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY, SAME SZÓSTKI MAMY
- 26.11.2018
W czwartek 22.11.2018r. uczniowie kl.I wraz z wychowawcą M.Kliszcz w związku z promowaną przez nauczyciela akcją zdrowego odżywiania, przyrządzali pełne witamin kanapki na drugie śniadanie. W zajęciach tych wspólnie z dziećmi uczestniczyła pedagog A.Bandura-Topolska, która przeprowadziła pogadankę na temat konieczności jedzania śniadań. Gościem specjalnym zdrowego śniadania była dyrektor M.Kubiak. Uczniowie wraz z paniami samodzielnie przygotowali i w miłej atmosterze zjedli swoje ,drugie- bardzo zdrowe śniadanie. SMACZNEGO!!!
OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY OGÓLNEJ
- 26.11.2018
Dnia 16.11.2018r. ucznioiwe z kl.I i II przystąpili do IV edycji ,,Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Ogólnej". Klasę I reprezentowały następujące osoby: Piórko I., Kucharska J., Kucharska O., Ziemniak L., Kalbarczyk L, a kl.II Deptuła M., Janik Sz., Orłowska K., Górka A. Wszyscy uczniowie bardzo się starali. Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie