1 listopada w 2021 roku wypada w poniedziałek. Oznacza to, że weekend zostanie wydłużony o jeden dzień. Przypomnijmy, że w Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, które wypadają 2 listopada, zwyczajowo odwiedza się cmentarze, zapala znicze na grobach bliskich oraz modli się za zmarłych. Na wielu cmentarzach odprawiane są uroczyste msze święte.
Choć uroczystość Wszystkich Świętych jest powszechnie znana, to jednak nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę, jaka jest historia tego święta i skąd się dokładnie wzięło.Uważa się, że pierwotnie Wszystkich Świętych obchodzono 13 maja i święto to wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom oddających życie za wiarę w Jezusa.
Takie obchody wprowadzono w IV wieku w różnych Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego. Ich daty były zróżnicowane lokalnie, ale zwyczajowo przypadały w okresie Wielkanocy.
Świętowanie 1 listopada w Rzymie rozpoczęto najprawdopodobniej w 741 roku. Liczne świadectwa z IX wieku przekazują, że w Anglii i państwie Franków obchodzono 1 listopada uroczystość zwaną sollemnitas sanctissima. W związku z tym uważa się, że Wszystkich Świętych ma genezę przedchrześcijańską.
W 835 roku papież Bonifacy IV w 610 roku przeznaczył budowlę otrzymaną od cesarza na kościół, w którym składano relikwie męczenników i oddawano im cześć i zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby ten wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości sollemnitas sanctissima 1 listopada w całym cesarstwie.
W roku 935 papież wyznaczył na 1 listopada osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, które miało obowiązywać w całym Kościele i rozporządził, aby tego dnia modlono się nie tylko za męczenników, ale za wszystkich wiernych zmarłych. Od tego czasu święto Wszystkich Świętych wpisane jest w tradycję chrześcijańską.
2 listopada obchodzi się natomiast Dzień Zaduszny, czyli dzień wspominania zmarłych.
Zarówno we Wszystkich Świętych, jak i kolejnego dnia w Dzień Zaduszny, inaczej Święto Zmarłych (2 listopada), odwiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich wiązankami, zapale znicze i modli się za zmarłych. Z okazji tych świąt odprawiana jest także uroczysta msza święta.