Reprezentantami gminy Łagów w Powiatowym konkursie recytatorskim są uczniowie: I.Piórko kl.II, L.Steckiewicz kl. III, L.Kalbarczyk kl.II, Żaneta Dziubińska kl.V i O.Piórko kl.VI. Gratulujemy i życzymy powodzenia!!! Konkurs powiatowy odbył się w piątek 28.02.2020r w Zbąszyneckim Domu Kultury.
Tłusty czwartek 2020
- 19.02.2020
- 20
Historia tłustego czwartku.
Dlaczego jemy pączki w tłusty czwartek? Skąd się wzięła tradycja jedzenia pączków w tym dniu? Najbardziej znany obyczaj związany z Wielkim Czwartkiem to oczywiście spożywanie dużej ilości pączków, a także faworków zwanych również chrustami, ale skąd się wzięła ta tradycja? Zapewne jak większość naszych tradycji jego geneza sięga czasów pogańskich. Jednym ze zwyczajów było jedzenie pączków, jednak zupełnie inne niż te, którymi tak chętnie się dziś objadamy. Kiedyś pączki były wypiekane z ciasta chlebowego, a jako nadzienie służyła... słonina oraz boczek i mięso. Pewna zmiana nastąpiła w XVI wieku i słoninę zastąpiły migdały lub orzeszki, ale były one wkładane tylko do niektórych pączków. Kto trafił na pączek z wkładką mógł spodziewać się dostatku i powodzenia. W tym czasie o pączkach można było przeczytać nawet w
„Wizerunku własnym żywota człowieka poczciwego” (1567-1568) Mikołaja Reja:
"Już więc każdy rozezna swą powinność snadnie.
Iż wszystkiego pomiernie z rozmysłem używa,
Już jako pączek w maśle, w dobrej sławie pływa."Tego dnia nawet osoby liczące każdą kalorię nie oprą się pokusie i zjedzą przynajmniej jednego pączka. Nic dziwnego istnieje przesąd, że kto w ten dzień nie zje choć jednego pączka temu w nadchodzącym roku nie będzie się wiodło. Statystyczny Polak tego dnia zjada 2.5 pączka więc wiedzie nam się całkiem dobrze. Od tłustego czwartku rozpoczyna się ostatni, najbardziej szalony tydzień karnawału, który zakończy się 25 lutego we wtorek (w Polsce zwany śledzikiem) przed Środą Popielcową. To właśnie wtedy rozpoczyna się największy na świecie bal karnawałowy w Rio de Janeiro. Zapewne świadomość, że zbliża się Wielki Post skłania wielu do najedzenia i wybawienia się na zapas.
Maluszki wraz z wychowawcą p. M. Gałkowską i anglistką p.J.Sienkiewicz oraz ucz. kl. I ,II, III z wychowawcami: A. Bandura-Topolską, M. Kliszcz i M. Buchwald postanowili dzień wcześniej, bo w środę 19.02.2020r. jak co roku, uczcić tradycję tłustego czwartku. Wraz z nauczycielami na stołówce szkolnej własnoręcznie upiekli duże ilości pysznych aromatycznych chruścików, które później z wielkim apetytem zjedli. A oto przepis na nasze faworki:
-20 dag mąki,
-3 żółtka,
-3-4łyżki kwaśnej śmietany,
-szczypta soli,
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
ZAPRASZAMY I ŻYCZYMY SMACZNEGO!!!
DRZEWA GENEALOGICZNE UCZNIÓW KL.II
- 19.02.2020
- 6
Uczniowie klasy II przez cykl zajęć pracowali nad przygotowaniem pierwszego drzewa genealogicznego własnej rodziny. Z pomocą rodziców i dziadków gromadzili informacje na temat swoich przodków. Zbierali zdjęcia lub malowali portrety członków rodziny. Potem na dużym arkuszu brystolu lub styropianu rysowali drzewo genealogiczne. Wszystkie prace umieszczone zostały na gazetce w klasie ii. Zaangażowanie dzieci w pracę nad wykonaniem zadań sprawia, że lepiej poznają dzieje swojej rodziny oraz rozwija ich wyobraźnię. Często i nam przyda się wspólne wysłuchanie w spokoju opowieści starszych członków rodziny o dziejach naszych przodków. Duży wpływ na to, jacy my jesteśmy, mają nasi rodzice. Na nich wpływ mieli ich rodzice, czyli nasi dziadkowie, a na naszych dziadków ich rodzice. I tak dalej….. Wiedząc więcej o swoich dziadkach, lepiej rozumiemy naszych rodziców i ich rodzeństwo.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
- 19.02.2020
- 4
Dnia 18.02.2020 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas I-VIII. Wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali recytację dbając o doskonałą interpretację, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
I kategoria wiekowa (klasy I-III szkoły podstawowej)
I miejsce Igor Piórko, kl. II
II miejsce Lilianna Steckiewicz, kl. III
III miejsce Lena Kalbarczyk, kl. II
II kategoria wiekowa (klasy IV-V szkoły podstawowej)
I miejsce Żaneta Dziubińska, kl. V
III kategoria wiekowa (klasy VI-VIII szkoły podstawowej)
I miejsce Oliwia Piórko, kl. VI
Wszyscy uczestnicy konkursu szkolnego otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Bal karnawałowy przedszkolaków
- 16.02.2020
- 13
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często bardzo wyczekiwany. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci. Dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było i tym razem.
W dniu 14.02.2020r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci były przebrane za bohaterów znanych bajek. W salach można było spotkać: wróżki, królewny, rycerzy, policjantów, strażaków, piratów,...... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego lub indywidualnego. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do wystrojonej sali, aby rozpocząc zabawę. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Jednym słowem zabawa na 102!! Na koniec balu został wybrany król i królowa balu.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów oraz słodkiego poczęstunku. Kolejny bal już za rok.
Warsztaty "Jak się uczyć"
- 15.02.2020
Uczniowie z klas V - VIII, w piątek 14.02.2020r., uczestniczyli w zajęciach profilaktyczno - edukacyjnych: " Uczyć można się nauczyć". Celem tych zajęć było rozwijanie umiejętności uczenia się metodami przyjaznymi mózgowi. Spotkanie poprowadzone zostało przez specjalistów z PP-P w Świebodzinie, p.Justynę Drzymałę oraz p. Ewę Łażewską. Zajęcia przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci z dużym zaangażowaniem wykonywały wszystkie ćwiczenia oraz zadania i nie ukrywały swego zadowolenia z udziału w tych zajęciach.
WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE
- 15.02.2020
Miłość to dwie samotności, które spotykają się i wzajemnie się wspierają
Rainer Maria Rilke
Walentynki na świecie obchodzi się od średniowiecza, a w Polsce dopiero od lat 90-tych XX wieku. W Brazylii walentynki nie są obchodzone 14 lutego, lecz 12 czerwca.
Uczniowie kl.VI wraz z p.M.Ogazą przygotowali z tej okazji apel. Tradycyjnie samorząd uczniowski zorganizował Pocztę Walentynkową. Uczniowie do specjalnej skrzynki przez tydzień poprzedzający dzień św. Walentego mogli wrzucać walentynkowe listy do swoich sympatii, koleżanek i kolegów. Natomiast w piątek przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdawali kartki.
Wycieczka uczniów kl.V-VIII
- 15.02.2020
- 7
W czwartek 13.02.2020r. uczniowie kl. V-VIII uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Świebodzina, której celem był udział w przedstawieniach teatralnych wystawianych przez Narodowy Teatr Edukacji im.Adama Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie kl.VII i VIII obejrzeli " Kamienie Na Szaniec", a młodsi uczniowie " Hobbita". Oprócz tego uczniowie kl.VI zwiedzili Bank PKO BP i uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez pracowników banku. Pozostałe klasy spędziły czas na basenie, uczestnicząc w zajęciach rekreacyjno-sportowych.
KRUS
- 13.02.2020
W środę tj. 12.02.2020r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami KRUS: z-ca dyrektora p.M. Paluch-Słowiańską i inspektor p.S.Kostek-Szpilma, które przedstawiły prezentację multimedialną i zachęciły do wzięcia udziału w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci " Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz". Serdecznie zapraszamy!!!
Profilaktyka uzależnień
- 12.02.2020
- 1
We wtorek 11.02.2020r. w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne dla rodziców, którego celem było zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy. Rodzice wysłuchali prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną przeprowadzonej przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitanego w Świebodzinie p.A.Miśkiewicz oraz funkcjonariusza Powiatowej Policji do spraw nieletnich st.sier. Ł.Celińskiego. Poruszone zostały ważne zagadnienia związane z uzależnieniem oraz przeprowadzone były warsztaty przy użyciu " walizki edukacyjnej" zakupionej przez Burmistrza Świebodzina.
Warsztaty z doradztwa zawodowego
- 11.02.2020
- 13
Uczniowie kl. VIII naszej szkoły wraz z kolegami i koleżankami ze szkół w Łagowie i Sieniawie udali się we wtorek 11.02.2020r. na warsztaty z doradztwa zawodowego do Powiatowego Zespołu Szkół Zawodowych i Technicznych w Świebodzinie. W trakcie spotkania, które poprowadził p.J.Łanocha-- zastępca kierownika, uczniowie mieli okazję zapoznać się uczestnicząc w prezentacji multimedialnej z zawodami , które można zdobyć wybierając tę szkołę na drodze dalszego kształcenia a także wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych pod czujnym okiem nauczycieli zawodów. Następnie odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące, gdzie czekała już na nas dyrektor p.I.Czerniawska, która oprowadziła nas po szkole omawiając wstępnie zasady rekrutacji i profile kształcenia.
Ferie zimowe
- 28.01.2020
Już 27 stycznia 2020 r. rozpocznie się druga tura ferii zimowych. Podczas zimowego wypoczynku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami.
O czym warto pamiętać przed feriami!
- Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.
Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty ⌐ na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.
Na stronie internetowej Baza wypoczynku (Ministerstwa Edukacji Narodowej) na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.
Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką, należy m.in.:
- skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych;
- sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych (ewidencja.ufg.pl) czy dany przedsiębiorca turystyczny posiada wymagany wpis do prowadzonego przez marszałków województw rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych oraz obowiązujące zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej niewypłacalności;
- sprawdzić czy autokar, którym dzieci pojadą na wycieczkę, jest bezpieczny – można skorzystać z usługi Bezpieczny Autobus, która zapewnia bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.
Przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny polecamy:
- zapoznanie się z informacjami dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą;
- organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom
i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi); - wszystkim, którzy planują wyjazd, skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.:
- Policja.pl – Bezpieczne ferie
- Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Bezpieczeństwo na stoku
27 stycznia – 9 lutego 2020 r.
- lubuskie
Już 27 stycznia 2020 r. rozpocznie się druga tura ferii zimowych. Podczas zimowego wypoczynku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami.
O czym warto pamiętać przed feriami!
- Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora.
-
Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło publiczną bazę danych o wypoczynku, za pomocą której każdy rodzic może sprawdzić, czy dany organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty ⌐ na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku oraz na 14 dni w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą.
Na stronie internetowej Baza wypoczynku (Ministerstwa Edukacji Narodowej) na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.
Dla uzyskania pewności, że dziecko będzie przez czas nieobecności w domu pod dobrą opieką, należy m.in.:
- skontaktować się z biurem podróży organizującym wybrane zimowisko lub obóz, wejść na jego stronę internetową i zapoznać się z opiniami o biurze na forach internetowych;
- sprawdzić w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych (ewidencja.ufg.pl) czy dany przedsiębiorca turystyczny posiada wymagany wpis do prowadzonego przez marszałków województw rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych oraz obowiązujące zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej niewypłacalności;
- sprawdzić czy autokar, którym dzieci pojadą na wycieczkę, jest bezpieczny – można skorzystać z usługi Bezpieczny Autobus, która zapewnia bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.
-
Przed wyjazdem na wypoczynek zagraniczny polecamy:
- zapoznanie się z informacjami dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw zagranicznych o możliwości wystąpienia zagrożenia, związanego z pobytem na terenie danego kraju, a także o zasadach zachowania i postępowania w przypadku zaistnienia takiego zagrożenia podczas pobytu za granicą;
- organizatorom wypoczynku zimowego, kierownikom wycieczek, wychowawcom
i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi); - wszystkim, którzy planują wyjazd, skorzystanie z indywidualnej formy rejestracji swojego wyjazdu za granicę poprzez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
-
Poradniki i ważne informacje można znaleźć także na stronach m.in.:
- Policja.pl – Bezpieczne ferie
- Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Bezpieczeństwo na stoku
Konkurs- Najładniejszy zeszyt
- 27.01.2020
24 stycznia 2020 r. został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszy zeszyt w szkole. Piękne pismo, przejrzystość, staranność, systematyczność, to kryteria, którymi kierowało się jury .
Oto wyniki:
-z kl. I: Eliza Korkiewicz, Nikodem Majewski
- z kl. II:Lena Ziemniak, Maja Wójcik, Igor Piórko
- z kl.VI: Zuzia Łukaszewska
- z kl.VII: Oliwia Karmelita , Anna Kowzan
Gratulujemy!
Zachęcamy do wzięcia przykładu ze zwycięzców konkursu.
RODZINA PIENIĄŻKÓW
- 22.01.2020
Chcemy się pochwalić, że otrzymaliśmy dwie gry planszowe pt." Rodzina Pieniążków" od pracowników Banku PKO w Świebodzinie. Gra ta w atrakcyjny sposób integruje różne obszary edukacji finansowej poruszane dotychczas w ramach SKO: systematyczne oszczędzanie, cyberbezpieczeństwo, ekologia, zdrowe odżywianie i nie marnowanie żywności czy bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dziękujemy bardzo! Gra na pewno będzie wykorzystana na różnych zajęciach szkolnych.
Konkurs historyczny
- 04.02.2020
SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY
Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia.
Dnia 21.01.2020 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Historyczny dla uczniów kl. V, VI, VII.
Celem konkursu było:
-
Sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności.
-
Kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy.
-
Wdrażanie do zdrowej rywalizacji.
-
Zdobycie doświadczenia jak radzić sobie ze stresem jaki towarzyszy konkursowi.
Etap szkolny składa się z jednej części, która polega na napisaniu przez uczniów testu. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu i sprawdzenie testu był nauczyciel historii, Magdalena Ogaza.
Laureatami konkursu zostali:
Łukasz Lenczewski, kl. VI – II miejsce
Żaneta Dziubińska, kl. V – III miejsce
Serdecznie gratulujemy !!!
-
Dzień Babci i Dziadka
- 21.01.2020
- 15
Dnia 21.01.2020r. w naszym Oddziale Przedszkolnym odbył się " Wesoły Dzień Babci i Dziadka". Organizatorami tej uroczystości býly p.M.Kozołubska i p.M.Gałkowska. Frekwencja Kochanych Babć i Dziadków dopisała wspaniale. Wszyscy wspaniale się bawili biorąc udział w różnych konkurencjach. Największe oblężenie miała fotobudka. Czas spędzony ze swoimi pociechami był osłodzony poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie