"Działania na rzecz ochrony klimatu" to hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni święta, a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50. będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi.
Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych.
22 kwietnia 2020 będziemy mogli włączyć się w akcję oczyszczania naszej planety i pomóc środowisku naturalnemu, działając przede wszystkim w swojej okolicy lub w swoim domu. Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa wszelkie duże inicjatywy musiały zostać ograniczone. Wiele wydarzeń odbywać się będzie jedynie w internecie, a wykłady również prowadzone będą online.
Pamiętajmy, aby brać odpowiedzialność za zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi nie tylko w Dzień Ziemi 2020. Można to robić poprzez m.in. ponowne wykorzystywanie i recykling opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, a także rezygnowanie lub ograniczanie korzystania z plastikowych opakowań, gdy mamy taką możliwość.
22 kwietnia zorganizowane zostaną warsztaty on-line "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu". Przygotowywane zostaną we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów.
Działania, do których nawołuje hasło Dnia Ziemi 2020, mają polegać przede wszystkim na promowaniu inicjatyw związanych z przyjęciem globalnych norm regulujących zanieczyszczanie środowiska. Tego dnia ważne jest także edukowanie, mobilizowanie i aktywizowanie obywateli państw na całym świecie, aby rozpocząć działania wywierające na rządzie i korporacjach kontrolę i oczyszczanie środowiska z zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.Tematykę obchodów, program i oficjalne hasło Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska.
Zachęcamy do udziału!