„Andrzejki” to stary, ludowy zwyczaj. Wróżby odprawiano w nocy z 29 na 30 listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie ,, Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę. Tak właśnie wesoło spędziły czas maluchy z gr. ,,Pszczółek” i starszaki z gr. ,,Tygrysków” wspaniale się bawiły. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, przekuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, ,,magiczne znaki”, wędrówka butów, zabawa z krzesłami itp. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego lania wosku. Zachwycone dzieci wspólnie z wychowawczyniami i paniami z obsługi przelewały wosk przez symboliczny klucz, który według tradycji zamyka i otwiera wszelkie tajemnice i sekrety. Każdy miał szansę odkryć, co przyniesie mu los, przyglądając się cieniom woskowych tworów. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
Moja inspiracja do kariery
- 03.12.2020
W imieniu Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Zespołu Interwizji Poradnictwa Zawodowego, a także Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim - partnera przedsięwzięcia przedstawiamy film edukacyjny pt. „Moja inspiracja do kariery”. Film powstał w ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i ma na celu szeroko pojęte promowanie poradnictwa zawodowego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Przygotowany materiał daje uczniom nie tylko możliwość poznania wybranych zawodów, ale przede wszystkim poznania ich przedstawicieli, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem inspirują i motywują do działania w projektowaniu własnej przyszłości zawodowej. Zapraszam uczniów kl. VII i VIII wraz z rodzicami do obejrzenia filmu, który ułatwi podjęcie trafnej decyzji wyboru przyszłego zawodu.
Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=USm49nCMTc0
Mikołajkowe Spotkania Baśniowe
- 02.12.2020
Kochani Widzowie, mali i duzi!
Mimo, że nie możemy spotkać się w teatrze - nad czym bardzo ubolewamy - nie poddajemy się i chcemy zrobić wszystko, aby grudzień także w tym roku był dla naszych Widzów świąteczny i bajkowy. Dlatego też zapraszamy serdecznie na MIKOŁAJKOWE SPOTKANIA BAŚNIOWE. Tym razem to my przyjdziemy do Waszych domów. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy kilka spektakli, które - jak mniemamy - chętnie obejrzycie razem z naszymi młodymi teatromanami.
Oto nasz program:
3 grudnia godz. 18.00 TAJEMNICZY OGRÓD
4 grudnia godz. 18.00 ZŁOTA KACZKA
5 grudnia godz. 18.00 MAŁY KSIĄŻE
6 grudnia godz. 12.00 TYGRYS TAŃCZY DLA SZU-HIN
6 grudnia godz. 18.00 ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
20 grudnia godz. 18.00 KRÓLOWA ŚNIEGU
Wszystkie spektakle będzie można obejrzeć w internecie na naszym teatralnym kanale You Tube. Linki do poszczególnych spektakli będziemy na bieżąco umieszczać na facebooku.
Oglądajcie Państwo razem z nami!Wszystkie spektakle można będzie obejrzeć za darmo na naszym kanale You Tube i Facebook’u
Oto nasze propozycje:
3 grudnia godz. 18.00
TAJEMNICZY OGRÓD
Muzyczno-teatralna opowieść o perypetiach Mary Lenox w domu samotnego owdowiałego wuja. Jej radość oraz wiara w miłość i przyjaźń otwiera nie tylko drzwi do ogrodu ale i drzwi ludzkich serc. Rzecz o pokonywaniu barier także w myśleniu. Do smutnego, skrywającego wiele tajemnic angielskiego domu, w którym mieszka posępny Archibald Craven przybywa Mary Lenox, bratanica tragicznie zmarłej żony Crevena. Jej ciekawość świata i dobroć odmieniają życie rodziny wuja oraz innych mieszkańców Misselthwaite.
4 grudnia godz. 18.00
ZŁOTA KACZKA
Tytułowa Złota Kaczka jest tu zamieszkującą ruiny starego zamczyska czarodziejką, czyhającą na śmiałków marzących o ukrytych tam skarbach.
Ukazuje się im pod postacią pięknej księżniczki i mami obietnicą niezmierzonych bogactw, by ostatecznie zamieniać ich serca w kamień. Ten los podzieliłby niechybnie zegarmistrzowski czeladnik – Pietrek, gdyby na jego drodze nie stanął tajemniczy, wędrowny sztukmistrz. Ten rzuca Kaczce – czarodziejce wyzwanie, po czym rozpoczyna z nią grę o ocalenie serca chłopca. Musical nawiązuje do odwiecznej, lecz i dziś wartej przypominania prawdy, że nie pieniądze czynią człowieka prawdziwie bogatym, lecz przyjaźń, miłość i szacunek innych ludzi.
5 grudnia godz. 18.00
MAŁY KSIĄŻĘ
Stworzona przez Antoine de Saint-Exupéry’ego opowieść o chłopcu, który zamieszkiwał planetę niewiele większą od samego siebie, podbiła serca czytelników na całym świecie. „Mały Książę” to baśń filozoficzna nie tylko dla dzieci, jej urokowi uległo wielu, niezależnie od wieku i doświadczeń życiowych. Jego historia jest wzruszająca, refleksyjna, momentami wręcz rozrzewniająca. Nie starzeje się, chociaż jej wiernym czytelnikom wciąż przybywa lat. To jedyna w swoim rodzaju opowieść o odpowiedzialności za drugą istotę, stwarzaniu i pielęgnowaniu więzi, a także o obowiązkach wynikających z „oswojenia” drugiego człowieka.
6 grudnia godz. 12.00
TYGRYS TAŃCZY DLA SZU-HIN
Twórcy spektaklu zabierają małych widzów w egzotyczną podróż do baśniowych Chin. Twórcy spektaklu zabierają małych widzów w egzotyczną podróż do baśniowych Chin– krainy pełnej dobrych smoków, tańczących tygrysów, życzliwych, a nawet złośliwych duchów, które zamieszkują wyobraźnię ludzi Dalekiego Wschodu. Przewodniczką po tym niezwykłym świecie jest zabawna i nieustraszona dziewczynka o imieniu Szu-Hin. Zrobi ona wszystko, aby nakłonić swego chorego braciszka do zjedzenia cudownego lekarstwa. Spełni wszelkie jego fantastyczne życzenia, nie cofnie się przed niczym, nawet jeśli ma to oznaczać sprowadzenie do domu magicznych postaci.
6 grudnia godz. 18.00
ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA
Na czym polega fenomen Ani Shirley?
Z tą dziewczynką po prostu nie można się nudzić! Jej temperament jest równie ognisty jak kolor włosów, nieskrępowana i wybujała wyobraźnia nie zna granic, jest gadatliwa, pewna siebie, zawsze mówi to, co myśli i do tego ma ponadprzeciętny dar do wpadania w różnego rodzaju tarapaty. Na Zielone Wzgórze trafiła przez pomyłkę, z czasem jednak ta pomyłka okazała się zrządzeniem losu, które pozwoliło osieroconej dziewczynce po raz pierwszy w życiu doświadczyć bezpieczeństwa, ciepła domowego ogniska i poznać smak prawdziwej przyjaźni. Zapraszamy na teatralno-muzyczną opowieść o Ani. Zabawny, mądry, wzruszający i napawający optymizmem spektakl o prawdziwych wartościach oraz o tym, jak marzenia mogą cudownie ubarwiać życie.
20 grudnia godz. 18.00
KRÓLOWA ŚNIEGU
Jedna z najpiękniejszych opowieści o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności za siebie i innych. Kawałek lodu, który nagle wpada w serce Kaja czyni go obcym dla przyjaciół. Kaj ulega złudzeniu innego, lepszego życia. Andersen napisał tę baśń dla wszystkich. Młodsi widzowie odnajdą w niej mnóstwo cudownych, niesamowitych przygód; magiczną podróż Gerdy i jej niezwykłych przyjaciół spotkanych w czasie drogi, piękną i czarodziejską krainę śniegu, mnóstwo emocji, barw a nawet zapachów. Dla dorosłych to podróż w niebanalny świat, opowieść o tym co w życiu jest ważne i o co warto walczyć.
Aleksandra Modzelan
Dział Promocji i Obsługi Widzów
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Bezpieczni w sieci z OSE – zapraszamy na webinar!
- 02.12.2020
Drodzy Państwo,
obecnie dzieci spędzają w internecie więcej czasu niż w dobie nauki stacjonarnej. Porozmawiamy więc o ich bezpieczeństwie oraz dobrych – szkolnych i domowych – praktykach online.
Na jakie zjawiska w sieci trzeba zwracać szczególną uwagę? Co zrobić, żeby e-lekcje nie wymknęły się spod kontroli? Jak przygotować sprzęt do bezpiecznego korzystania z internetu? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci: Anna Rywczyńska (Kierownik Działu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet) i Przemysław Jaroszewski (Kierownik Działu CERT Polska) podczas webinaru „Bezpieczni w sieci z OSE”, który poprowadzi Tomasz Rożek, znany dziennikarz i popularyzator nauki oraz ambasador kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, w której pomaga rodzicom zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech.
Już 3 grudnia o godz. 19.00 zapraszamy nauczycieli i rodziców na Facebook OSE. W trakcie 50-minutowego bezpłatnego webinaru eksperci poruszą najbardziej aktualne kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i odpowiedzą na pytania uczestników.
Zapraszamy do dołączenia do naszego wydarzenia na Facebooku, gdzie znajdą Państwo więcej szczegółów, opis prelegentów oraz bieżące informacje związane z webinarem: https://www.facebook.com/events/377217396882621
Transmisja odbędzie się na fanpage’u OSE - bezpośredni link do live znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/OSEgovpl/posts/3453547344723509
Zachęcamy do włączenia powiadomienia, dzięki czemu nie przegapią Państwo naszego webinaru.
Webinar „Bezpieczni w sieci z OSE” jest realizowany w ramach projektów Ogólnopolska Sieć Edukacyjna oraz „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.
Do zobaczenia!
Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
nask.pl | ose.gov.pl | osehero.pl I it-szkola.edu.pl
facebook.com/OSEgovpl
Herby uczniów kl. III
- 01.12.2020
Herby towarzyszą nam w życiu codziennym na każdym kroku, chociaż na ogół ich nie zauważamy. Ten najbardziej znany to herb państwowy – widniejący na tablicy urzędu i w klasie szkolnej. Gdy uważniej się rozejrzymy, dostrzeżemy herb miasta na ratuszu, tramwaju, autobusie i taksówce, a także herb obcego państwa nad wejściem do ambasady. Herby państwowe, wojewódzkie, miejskie, gminne ozdabiają mapy, plany miast i widokówki oraz różnego rodzaju souveniry, umieszczane są na dresach i koszulkach sportowców, tablicach granicznych. Herb wsi Łagów związany jest z działalnością zakonu joannitów i przedstawia czerwoną tarczę, a na niej biały maltański krzyż a umieszczony jest w nagłówku. Zapraszamy do galerii, gdzie umieszczone są herby wykonane przez uczniów kl. III w związku z realizowaną tematyką zajęć. Ciekawi jesteśmy czy potraficie rozpoznać i wskazać - kto jest autorem danego herbu?
Zapraszam : Wychowawca kl. III
Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r.
- 30.11.2020
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Dziś, 27 listopada br. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie.
Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotnie zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilkunastu tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19.
Materiały dla uczniów - zdalne nauczanie 6 tydzień /30 listopada - 04 grudnia 2020/
- 28.11.2020
Kształcenie zintegrowane M. Buchwald kl.1
Zadania_dla_uczniow_klasa_I_tydzien_IV.docx
Kształcenie zintegrowane A. Bandura-Topolska kl. 2
Kształcenie zintegrowane M. Kliszcz kl. 3
Zdalne_lekcje_IV_tydzien_kl.III.docx
J. polski, WOS Magdalena Ogaza
ZAJECIA_Z_WYCHOWAWCa_-_tydzien_VI.docx
WIEDZA_O_SPOLECZENSTWIE_-_tydzien_VI.docx
Matematyka Urszula Deptuła
Religia Muzyka Plastyka Jolanta Jakubiak
Zadania_30.11-_4.12.2020_Jolanta_Jakubiak.docx
W-F Beata Polguj
BP.Lekcja_wychowawcza_6_tydz..docx
Wych.fizyczne_od_30.11.2020r.docx
J. niemiecki Grażyna Rzymanek
Plastyka Małgorzata Kubiak
Plastyka_kl._4_Techniki_malarskie(6_tydzien.docx
Przyroda Technika Barbara Podwyszyńska
BPZadania_dla_uczniow_na_6_tydzien_nauki_zdalnej.docx
Zadania_na_6_tydzien_-Technika_kl.6.docx
Geografia Małgorzata Temniuk
G.Klasa_6_(30.11.20.-04.12.20.)karta_pracy.docx
G.Klasa_6(30.11.20-04.12.20.).docx
G.Klasa_7_(30.11.20.-04.12.20.).docx
G.Klasa_7(30.11.20.-04.12.20.).docx
G.Klasa_8(30.11.20.-04.12.20.).docx
Historia Paweł Bloch
klasa_4_Polska_K.Wielkiego.pdf
Fizyka Bogusław Szewczyk
Biologia Chemia Dariusz Świerkowski
biologia_6_-_Skorupiaki_-_stawonogi__ktore_maja_twardy_pancerz._-_6_tydzien_zdalnego_nauczania_.docx
biologia_7_-_Sprawdzian_-_Uklad_krazenia-_oraz_-_Budowa_i_rola_ukladu_oddechowego._-6_tydzien_-.docx
biologia_8_-Mutacje_-_6_tydzien_nauki_zdalnej_-_30.11.2020.docx
chemia_7_-_Masa_atomowa_i_masa_czasteczkowa_-_i_-_Obliczenia_masy_atomowej_i_czasteczkowej_-6_t.docx
chemia_8_-Reakcje_wodorotlenkow_metali_z_tlenkami_niemetali_-_i_-_Reakcje_straceniowe_-_6_tydzi.docx
Informatyka Piotr Kułak
Klasa_4_informatyka_na_1_grudnia_2020_temat_Klawiatura_zamiast_piora_409.pdf
Klasa_6_informatyka_na_1_grudnia_2020_temat_Grafika_cyfrowa_w_programie_Gimp_SP_Toporow_608.pdf
Klasa_7_informatyka_na_1_grudnia_2020_temat_12_Wiecej_o_wstawianiu_obrazow_i_innych_obiektow_do_.pdf
Klasa_8_informatyka_na_1_grudnia_2020_temat_809_Wstawianie_tabel_i_wykresow_arkusza_kalkulacyjne.pdf
EDB Waldemar Tepfer
Materialy_na_szosty_tydzien_zdalnego_nauczania.doc
J. angielski Jolanta Sienkiewicz
6.VI-T_-_Przymiotniki_opisujace_przedmioty__zwierzeta_oraz_przezycia_-_Exciting_things_Ciekawe_.docx
6.VII-T_-Przymiotniki_opisujace_jedzenie_-_How_taste_works__Jak_dziala_zmysl_smaku._Wyrazenie_w.docx
6.VIII-T_-_Revision._Powtorzenie_materialu_gramatyczno-leksykalnego_z_rozdzialu_2..docx
6.VIII-T_-_Orzeczenia_-_Revision._Powtorzenie_materialu_gramatyczno-leksykalnego_z_rozdzialu_2..docx
Materiały z pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów kl.I-III, i IV-VIII na kolejny tydzień, tj. 30.11.2020r.-04.12.2020r.
- 27.11.2020
Witamy w kolejnym tygodniu zdalnego nauczania i zapraszamy do udziału w zajęciach.
Zajęcia rewaldacyjne
Zajecia_rewalidacyjne_klasa_3__tydzien_IV.docx
Zajecia_rewalidacyjne_klasa_8_tydzien_VI.docx
klasa6rewalidacja_30-04112020.pdf
Zajęcia wyrównawcze z matematyki
Zajecia_wyrownawcze_z_matematyki._VI_tydzien..docx
Zajęcia z matematyki kl.VIII
Zajecia__z_matematyki_w_klasie_8._VI_tydzien..docx
Zajęcia logopedyczne
Witam Uczniowie
Kolejny tydzień przed nami. Zapraszam do ćwiczeń logopedycznych, które znajdują się w poniższych linkach. Życzę przyjemnej zabawy.
Pozdrawiam: Logopeda
Cwiczenia_aparatu_artykulacyjnego.pdf
CWICZENIA_LOGOPEDYCZNE_STYMULUJACE_ROZWOJ_MOWY_DZIECKA.docx
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Dzień Pluszowego Misia- kl.IV
- 27.11.2020
Tuli do snu, dodaje otuchy, pociesza w smutku, towarzyszy w zabaw. 25 listopada przypada Dzień Pluszowego Misia, najmilszej zabawki, wiernego przyjaciela i towarzysza dzieciństwa. Klasa IV świętowała ten dzień z Kartką z kalendarza, którą Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe przygotowało specjalnie na tę okazję. Efekty pracy do obejrzenia w galerii.
Zapraszam. Wychowawczyni.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
- 26.11.2020
W dniu 25 listopada przedszkolaki z grupy ,,Pszczółek” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przedszkolaki poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy piosenkach o misiach. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy plastyczne, konkurs przyrodniczy dotyczący wiedzy o niedźwiedziach, śpiewanie piosenki ,, Dzień pluszowego misia”, misiowe tańce, degustacji kanapki z miodkiem. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.
Spektakl młodzieżowy "Jeremi się ogarnia. LOL" online
- 23.11.2020
We wtorek 24 listopada 2020 roku o godzinie 14.00 oraz 19.00 można będzie obejrzeć spektakl młodzieżowy "Jeremi się ogarnia. LOL" online, na teatralnym kanale You Tube.
Przedstawienie to graliśmy w ramach Miejskiej Kampanii Profilaktycznej, niestety z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju nie wszystkie szkoły zdążyły skorzystać z zaproszenia do naszego teatru. Wychodząc na przeciw postanowiliśmy zaprezentować opowieść o Jeremim w formie online. Warto, bo to spektakl właśnie o młodych ludziach i ich uzależnieniu od internetu. O młodzieży, która doskonale porusza się w świecie wirtualnym, ale nie radzi sobie w rzeczywistym. Radość i smutek okazują ikonkami. Jednak w ich życiu zdarzają się sytuacje, gdy trzeba będzie wynurzyć się ze swojego świata i zacząć rozmawiać w realu. Użyć prawdziwych emocji patrząc sobie w oczy.Podajemy linki do spektaklu
godz. 14.00 https://youtu.be/QEE5soa87B4
godz. 19.00 https://youtu.be/fzSW0G-4h9Q
Zaglądajcie na nasz kanał, oglądajcie, lajkujcie, subskrybujcie...
W załączeniu plakat spektaklu.
Miłych wrażeń
Aleksandra Modzelan
Dział Promocji i Obsługi Widzów
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Materiały dla uczniów - zdalne nauczanie 5 tydzień /23-27 listopada 2020/
- 23.11.2020
Kształcenie zintegrowane M. Buchwald kl.1
Zadania_dla_uczniow_klasa_I_tydzien_III.docx
Kształcenie zintegrowane A. Bandura-Topolska kl. 2
kl.2_Nauka_zdalna_od_23.11-27.11.docx
Kształcenie zintegrowane M. Kliszcz kl. 3
Zdalne_lekcje_III_tydzien_kl.III.docx
J. polski, WOS Magdalena Ogaza
kl.7_ZAJECIA_Z_WYCHOWAWCa_tydzien_V.docx
WIEDZA_O_SPOLECZENSTWIE-_5_tydzien.docx
Matematyka Urszula Deptuła
Godzina_z_wychowawca__kl.4__V_tydzien.docx
Matematyka_kl4._V_tydzien.docx
Matematyka_kl.6._V_tydzien.docx
Matematyka_kl.7_V_tydzien.docx
Religia Muzyka Plastyka Jolanta Jakubiak
Zadania_dla_kl._1-_8__Jolanta_Jakubiak___od_16_do_20.11.2020r..docx
W-F Beata Polguj
Lek._wychowawcza_kl.8_(24.11.2020r.).docx
wych.fizyczne_od_23.11.2020r..docx
J. niemiecki Grażyna Rzymanek
Plastyka Małgorzata Kubiak
Plastyka_kl_4.Tech._rysunkowe_(5_tydzien.docx
Przyroda Technika Barbara Podwyszyńska
Zadania_5_tydzien_nauki_zdalnej_klasa_4.docx
zadania_na_5_tydzien_-_kl._6.docx
Geografia Małgorzata Temniuk /zadania te same z 11 listopada
Klasa_6_(09.11.20.-13.11.20.)geo.docx
Klasa_7_(09.11.20.-13.11.20.)geo.docx
Klasa_8_(09.11.20.-13.11.20.)geo.docx
Historia Paweł Bloch
Fizyka Bogusław Szewczyk
Biologia Chemia Dariusz Świerkowski
biologia_6_-_Cechy_stawonogow._-_5_tydzien_zdalnego_nauczania_-_23.11.2020.docx
biologia_7_-_Budowa_i_funk._ukl._odpornosciowego_-_Zaburzenia_ukl_odpornosciowego._-5_tydzien_-.docx
biologia_8_-_Dziedziczenie_grup_krwi_-_5_tydzien_nauki_zdalnej_-_23.11.2020.docx
chemia_7_-_Rodzaje_reakcji_chem._-_i_-_Atomy_i_czasteczki_-5_tydzien_nauki_zdalnej_-_23.11.2020.docx
chemia_8_-Reakcje_metali_z_kwasami_-_i_-_Reakcje_tlenkow_metali_z_kwasami_-_5_tydzien_nauki_zda.docx
Informatyka Piotr Kułak
Klasa_4_informatyka_na_24_listopada_2020_temat_Klawiatura_zamiast_piora_408.pdf
Klasa_6_informatyka_na_24_listopada_2020_temat_607_Tort_ma_warstwy_i_cebula_ma_warstwy.pdf
Klasa_7_informatyka_na_24_listopada_2020_temat_11_Wiecej_o_wstawianiu_obrazow_i_innych_obiektow_.pdf
klasa_8_informatyka_na_24_listopada_2020_temat_808_Wstawianie_tabel_i_wykresow_arkusza_kalkulacy.pdf
EDB Waldemar Tepfer
Materialy_na_piaty_tydzien_zdalnego_nauczania.doc
J. angielski Jolanta Sienkiewicz
5.VI-T_-_Przedmioty__ktorych_czesto_uzywamy_The_Amazing_Journey.docx
5.VII-T_-_Jedzenie_-_The_Crystal_Ball_Mystery_Bill_gets_hungry.docx
Dzień Życzliwości- 21.11.2020r- "Życzliwie, blisko, razem"
- 21.11.2020
Zapraszamy na Dzień Życzliwości
Hasło tegorocznej edycji "Życzliwie, blisko, razem!" zachęca do umacniania więzi społecznych i doceniania siły płynącej z synergii działań wspólnotowych. Siła tkwi w grupie. Razem znaczy więcej, sensowniej, bezpieczniej - to nie puste slogany, to fakty poparte przez naukę. Być życzliwym to być uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka. Idea świętowania Dnia Życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale to we Wrocławiu powstał pomysł akcji, która swoim zasięgiem obejmuje coraz więcej osób, instytucji, a nawet miejscowości w Polsce. Jakie miasto może mieć lepszy klimat do promowania życzliwości, jeśli nie Wrocław – symbol otwartości i optymizmu. Atmosfera miasta jest pomieszaniem pozytywnego myślenia, kosmopolityzmu, gościnności i tysiąca innych odcieni życzliwości. W tym roku z Biurem Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia życzliwość propagują: Miejska Biblioteka Publiczna z szeregiem warsztatów i spotkań dla dzieci i dorosłych, Dolnośląskie Centrum Filmowe z warsztatem dla dzieci i projekcją filmu, Uniwersytet SWPS z wykładem dr Ewy Woydyłło- Osiatyńskiej oraz Art Hotel z warsztatami „Życzliwość i uważność” Kasi Gubały.
Aby włączyć się w obchody święta wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie. Organizatorzy zachęcają, aby włączyć się do akcji, publikując swoje zdjęcie z hasztagiem #DzienZyczliwosci. Są już z nami m.in. aktor Tomasz Karolak, pisarka, wrocławska noblistka Olga Tokarczuk, podróżnik Jarosław Kret oraz rysownik, autor wszystkich kreacji Dnia Życzliwości Andrzej Tylkowski.
Materiały z pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów kl.I-III i IV-VIII na kolejny tydzień, tj. 23.11.2020r.-27.11.2020r.
- 19.11.2020
Zajęcia logopedyczne W Internecie istnieje wiele bardzo dobrych stron oferujących darmowe gry logopedyczne. Dzisiaj zachęcam Was do odwiedzenia moich ulubionych stron z ciekawymi propozycjami zajęć logopedycznych dla dzieci pozostających w domu.
1.Na pierwszym miejscu polecam serwis mimowa.pl, gdzie znajdziecie: gimnastykę buzi i języka z wykorzystaniem kamerki – dziecko może obejrzeć jak wykonuje ćwiczenia na ekranie komputera; dział zajmujący się seplenieniem – a więc szereg ciszący, syczący i szumiący; reranie a w nim również ćwiczenia z głoską [l]; kappacyzm, gammacyzm oraz głoski [f, v, b, t]; wspieranie mowy – ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej, orientacji przestrzennej, spostrzegawczości, budowanie zasobu słownictwa i rozwijanie umiejętności językowych. Dużym atutem tego programu jest możliwość wydrukowania materiałów dołączonych do poszczególnych ćwiczeń.
2.Drugim, bardzo ciekawym serwisem, z którego często oferuję dzieciom ćwiczenia, jest yummy.pl.
W tym serwisie znajdziecie zadania wspierające terapię logopedyczną. Program jest podzielony na 3 części oferujące zadania dla przedszkolaków, uczniów i młodzieży. Z założenia służy nauce języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego ale wersja polska stanowi świetne uzupełnienie terapii logopedycznej. W doborze ćwiczeń proponuję posługiwać się mapą strony – ułatwia to dobór ćwiczeń i nie rozprasza dziecka nadmiarem możliwości:) Moje ulubione to: ćwiczenia słowne, logiczne oraz poznawcze.
Pozdrawiam i życzę przyjemnych ćwiczeń
Logopeda
Zajęcia rewalidacyjne
Witam Was Drodzy Uczniowie! Tym razem proponuję wykonanie ćwiczeń usprawniających kompetencje językowe i słuch fonematyczny. Powodzenia!
Zajecia_rewalidacyjne_klasa_3_tydzien_III.pdf
Zajecia_rewalidacyjne_klasa_8_tydzien_V.pdf
klasa_6_rewalidacja__5_tydz.2020.pdf
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Zajęcia wyrównawcze z matematyki
Zajecia_wyrownawcze_z_matematyki__V_tydzien.docx
Zajęcia dodatkowe z matematyki
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- 18.11.2020
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:
,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”
Mózg dziecka – centrum dowodzenia całego organizmu
- 17.11.2020
Mózg zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych, które przewodzą sygnały nerwowe. Składa się z dwóch półkul: prawej i lewej, które tworzą całość. Półkule pokryte są korą mózgową, a kooperację między nimi umożliwia spoidło wielkie, które separuje półkule i transferuje informacje. U większości społeczeństwa dominującą półkulą jest lewa, która odpowiada między innymi za koncentrację, mowę werbalną, pisanie, rozumienie słów, emocje pozytywne. Prawa półkula odpowiada natomiast za koncentracje, mowę ciała, emocje negatywne czy naturę artystyczną.
Każda część mózgu realizuje określone zadanie oraz jest uwarunkowana od innych, jednak nie jest to uzależnienie całkowite. Mózg dziecka jest jak masa plastyczna. Rozwój mózgu to nic innego jak spotęgowanie komórek nerwowych i tworzenie się między nimi synaps. Synapsy pozbawione stymulacji po prostu nikną z mózgu dziecka. W pierwszym roku życia mózg intensyfikuje trzykrotnie swoje rozmiary a w każdej sekundzie tworzą się dwa miliony nowych połączeń. Ciężar osiąga ok. 350 g wagi mózgu osoby dorosłej.
Tempo rozwoju jest dyferencyjne i zależne od okolicy. Obszary te funkcjonują właściwie, ale nie są ze sobą połączone, dlatego dziecko uczy się kooperować z pozostałymi zmysłami. Mózg dziecka ciągle poszukuje bodźców, aby permanentnie dążyć do pełnego rozwoju. Zmysły dojrzewają w szybkim tempie formułując podstawowe połączenia z korą mózgową. Mózg dziecka to centrum dowodzenia całego organizmu. Wymaga systematycznego treningu, ponieważ w chwili narodzin dziecka jest nieukształtowany.
Ciało odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu. W pierwszych miesiącach życia dzieci rozwijają się bardzo intensywnie osiągając tzw. kamienie milowe. Są one bardzo ważne. Odruchy pierwotne uwidaczniają się już w życiu płodowym. Określają poprawne wzorce postępu dziecka i są one automatyczną, mimowolną i stereotypową konsekwencją mięśni na bodźce. Reperkusje te są niezbędne dla przetrwania niemowlęcia, w pierwszych miesiącach życia.
Odruchy pierwotne powinny być sukcesywnie wygaszane i substytuowane. Jeśli odruchy pierwotne utrzymały się, to mamy do czynienia z infantylnością układu nerwowego dziecka. Jeśli pojawiają się z opóźnieniem, możemy perorować o zakłóceniu rozwoju psychoruchowego. Dzięki odruchom można określić czy występują jakiekolwiek zaburzenia lub opóźnienia w zakresie wszystkich sfer. Odruchy pierwotne, które nie zostały wygaszone, mogą świadczyć o uszkodzeniu w mózgu. Natomiast te, które występują za mocno lub za słabo, wpływają pejoratywnie na modyfikowanie bodźców oraz mogą przyczynić się do niekorzystnego rozwoju i spowalniać go.
Rozwój ruchowy dziecka rozpoczyna się od głowy a finalizuje się na kończynach dolnych i od części usytuowanych proksymalnie do dystalnych dziecka. Możemy to wszystko zauważyć, gdy dzieci unoszą główkę, zaczynają raczkować, siadać czy chodzić. Każde dziecko pojawiające się na świecie wyposażone jest w odruchy, które pomagają mu przetrwać, gdyż mózg jest słabo rozwinięty. Odruchy pierwotne zmuszają dziecko do oddechu, jedzenia, płakania. Kontrola u dziecka odruchów jest bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym, zarówno dla rodziców, jak i lekarzy.
Postęp każdego dziecka jest nieszablonowy, jednak przedstawia wyznacznik normy, co pozwala rozpoznać nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Ocena rozwoju dziecka ma na celu wczesne wyłapanie nieprawidłowości oraz wczesną rehabilitację dziecka. Występuje ponad trzydzieści odruchów pierwotnych, jednak tylko kilka z nich wskazuje na zaburzenia neurologiczne czy autystyczne. Większość z nich powinna być aktywna po narodzinach, zgasnąć około 6 miesiąca życia i substytuować na odruchy posturalne.
Pierwszymi odruchami jest poszukiwanie i ssanie. Konsekutywny to odruch MORO. To reakcja przestraszonego dziecka. Pojawia się między 9 a 12 tygodniem życia płodowego, wygasnąć powinien w 4-5 miesiącu życia dziecka. Gdy utrzymuje się dłużej, komunikuje nierównowagę mózgu, co skutkuje opóźnieniem rozwoju oraz może pojawić się nadwrażliwość na bodźce sensoryczne.
Odruch Babińskiego jest reakcją polegającą na energicznym napięciu palców i skierowaniu stopy na siebie. Znany też jest jako odruch podeszwowy. Występuje od urodzenia i wygasa około pierwszego roku życia. Jeśli wychwycimy, że palce jednej stopy prostują się w górę a drugiej stopy podwijają się do dołu, sygnalizować to może opóźnienie rozwoju półkuli po stronie ciała, po której palce podwijają się do dołu. Natomiast gdy odruch zanika nierównomiernie między stopami, może świadczyć to o opóźnieniu rozwoju.
Odruch ATOS ( asymetryczny toniczny odruch szyjny) pojawia się około 18 tygodnia życia płodowego, wygasza się między 3 a 6 miesiącem życia. Zaobserwować możemy wtedy, gdy dziecko zwróci głowę na bok, po stronie twarzy noga i ręka dziecka prostuje się, natomiast od strony potylicy obie kończyny pozostają zgięte. Jeśli odruch utrzymuje się powyżej 6 miesiąca życia lub utrzymuje się po jednej stronie ciała, może świadczyć o nieprawidłowościach rozwoju układu nerwowego.
Każdy odruch powinien komunikować pewne i bezpieczne pokonywanie etapu i inicjować kolejny. Jednak musi być on oparty na solidnych podstawach. Rozwój mózgu dziecka powinien przebiegać w sposób uporządkowany.
ODRUCH POJAWIENIE SIĘ WYGASZANIE
Odruch Moro 9-12 tydz. życia płodowego 2-5 miesiąc życia
Odruch dłoniowy 11 tydz. życia płodowego 2-3 miesiąc życia
Odruch podeszwowy 11 tydz. życia płodowego 7-9 miesiąc życia
ATOS ok. 18 tyg. życia płodowego 3-6 miesiąc życia
Odruch Galanta 20 tydz. życia płodowego 3-9 miesiąc życia
Odruch szukania i ssania 24-28 tydz. życia płodowego 3-4 miesiąc życia
Odruch Babińskiego 1 tydzień życia około 1 roku życiaLiteratura:1. A. Bilbao „Mózg dziecka – przewodnik dla rodziców”2. pod red. J. Czochańskiej „Neurologia dziecięca”3. pod red. A.R. Borkowska, Ł. Domańska „Neuropsychologia kliniczna dziecka”4. wykłady dr R. Meliilo5. S.G. Blythe „Odruchy, uczenie się i zachowanie”
Opracowanie: mgr Magdalena Marciniak
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 16.11.2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z gr. ,,Pszczółek” wzięły udział w bajkowym spotkaniu, który sprawia, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy. Dzieci z naszego przedszkola wyruszyły w podróż do krainy bajek, podczas której opowiadały o swoich ulubionych, bajkowych postaciach. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych , m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, układały bajkowe puzzle, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe. Dzieci na pewien czas, zamieniły się w Kopciuszka i oddzielały fasolę od kaszy, oraz prezentowały swoje bajkowe postacie. Warto czytać dzieciom. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób- czytajmy dzieciom!
Dziękujemy wszystkim życzliwym osobom za pomoc w organizacji Dnia Postaci z Bajek w naszym przedszkolu. Dziękujemy panu Grzesiowi za udostępnienie bajkowych piosenek do zabawy, pani Marii za pomoc w przygotowaniu rekwizytów. Jeżeli chcecie zobaczyć jak się bawiliśmy, zapraszamy do galerii. :)
Materiały dla uczniów - zdalne nauczanie 4 tydzień /16-20 listopada 2020/
- 15.11.2020
Kształcenie zintegrowane M. Buchwald kl.1
Zadania_dla_uczniow_klasa1_tydzien_II.docx
Kształcenie zintegrowane A. Bandura-Topolska kl. 2
Zadania_od_16_listopada_kl2.docx
Kształcenie zintegrowane M. Kliszcz kl. 3
Zdalne_lekcje_II_tydzien_kl.III.docx
J. polski, WOS Magdalena Ogaza
WIEDZA_O_SPOLECZENSTWIE-_IV_tydzien.docx
ZAJECIA_Z_WYCHOWAWCa-_tydzien_IV.docx
Matematyka Urszula Deptuła
Godzina_z_wychowawca_kl._4._IV_tydz..docx
Matematyka_kl.6._IV_tydzien.docx
Matematyka_8_klasa_IV_tydzien.docx
Religia Muzyka Plastyka Jolanta Jakubiak
Zadania_z_religii_16-20.11._2020r.(1).odt
W-F Beata Polguj
Lek.wychowawcza_kl.8_(17.11.2020r.).docx
Wych._fizyczne_od_16.11.2020r..docx
J. niemiecki Grażyna Rzymanek
Plastyka Małgorzata Kubiak
Przyroda Technika Barbara Podwyszyńska
Przyr._tech.Zadania_dla_uczniow_na_4_tydzien_nauki_zdalnej.docx
Geografia Małgorzata Temniuk
Klasa_6_(16.11.20.-20.11.20.)g.docx
Klasa_7_(16.11.20.-20.11.20.)g.docx
Klasa_8_(16.11.20.-20.11.20.)g.docx
Historia Paweł Bloch
klasa_7_upadek_powstania_styczniowego.pdf
Fizyka Bogusław Szewczyk
Biologia Chemia Dariusz Świerkowski
biologia_6_-_Pierscienice_____zwierzeta__ktore_maja_segmentowane_cialo._-_3_tydzien_zdalnego_na.docx
biologia_7_-_Budowa_i_dzialanie_serca_-_i_-_Higiena_i_choroby_ukladu_krwionosnego_-3_tydzien_-_.docx
biologia_8_-_Dziedziczenie_plci_u_czlowieka_-_3_tydzien_nauki_zdalnej_-_09.11.2020.docx
chemia_7_-_Wodor_-_i_-_Zanieczyszczenie_powietrza._-_9.11.2020_-_3_tydzien_nauki_zdalnej.docx
chemia_8_-_Proces_dysocjacji_jonowej_soli_-_i_-_Doskonalenie_zapisu_dysocjacji_jonowej_soli._-_.docx
Informatyka Piotr Kułak
Klasa_4_informatyka_na_17_listopada_2020_temat_Klawiatura_zamiast_piora_407.pdf
Klasa_6_informatyka_na_17_listopada_2020_temat_606_Wykresy_w_arkuszu.pdf
klasa_7_informatyka_na_17_listopada_2020_temat_10_edycja_tekstu.pdf
klasa_8_informatyka_na_17_listopada_2020_temat_807_Wykres_w_arkuszu.pdf
EDB Waldemar Tepfer
Materialy_na_czwarty_tydzien_zdalnego_nauczania_EDB.doc
J. angielski Jolanta Sienkiewicz
4.VI-T_-_Powtorzenie_materialu_z_rozdzialu_1.docx
4.VII-T_-_The_United_States_of_America_-_Lekcja_kulturowa.docx
4.VIII-T_-_Rzeczowniki_policzalne_i_niepoliczalne_z____many________much________a_lot_of___..docx
4.VIII-T_-_Orzeczenia_-_Rzeczowniki_policzalne_i_niepoliczalne_z____many________much________a_l.docx
Materiały z pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów kl. I-III, IV-VIII - IV tydzień-16.11.2020- 20.11.2020r.
- 13.11.2020
Zajęcia rewalidacyjne
Drodzy Uczniowie!
W czwartym tygodniu w ramach zajęć rewalidacyjnych proponuję wykonanie ćwiczeń rozwijających pamięć i percepcję słuchową. Powodzenia!
Zajecia_rewalidacyjne_klasa3-_IV_tydzien.docx
Zajecia_rewalidacyjne_kl.8-_IV_tydzien.docx
kl.6_rewalidacja_tydz.16_17_XI20_(_4).pdf
Zajęcia z matematyki
ZAJECIA_WYROWNAWCZE_Z_MATEMATYKI____IV_TYDZ..docx
Zajecia_dodatkowe_z_matematyki_klasa_8(1).docx
OSMOKLASISTO____POCWICZ____PROSZE.odt
Zajęcia logopedyczne
Witam Was Uczniowie uczęszczający na zajęcia logopedyczne. W kolejnym tygodniu zdalnych zajęć logopedycznych zapraszam Was do odwiedzenia poniżej zapisanych linków. Pierwszy link jest dla dzieci kl.I, II, III, a drugi dla klas starszych. Życzę Wam przyjemniej zabawy!
CWICZENIA_LOGOPEDYCZNE_STYMULUJACE_ROZWOJ_MOWY_DZIECKA.docx
Cwiczenia_logopedyczne-_dykcyjne_dla_dzieci_starszych.docx
Pozdrawiam: Logopeda
Zajecia korekcyjno-kompensacyjne
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie