Dnia 11.03.2025r. do 12.03.2025 w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty na temat :Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej po raz drugi w 2025 roku. Będzie kierować posiedzeniami tej instytucji na wszystkich szczeblach i dbać o ciągłość prac Unii, w tym sprawny przebieg unijnego procesu legislacyjnego. Hasłem polskiej prezydencji jest bezpieczeństwo. Nasze przedszkolaki wysłuchały bajki o rodzinie Krasnali, które wzajemnie niosły sobie pomoc- tak jak państwa członkowskie w Unii Europejskiej. Dzieci poznały symbole Unii: flagę, maskotkę- Syriusz, hymn oraz walutę-pieniądze -euro. Na zakończenie wykonały prace plastyczne. Zerknijcie proszę do galerii :)
Akcje charytatywne - podsumowanie
- 21.03.2025
W styczniu 2025 roku siedmioro uczniów z klas VI - VIII wzięło udział w jednodniowej zbiórce pieniędzy do puszek, organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zbiórka odbywała się w ramach 33. Finału WOŚP 2025. Hasłem tej edycji WOŚP było: Gramy dla onkologii i hematologii dziecięcej! Gramy na zdrowie! Uczniowie: Julia, Klaudia, Lena, Adrian, Nikodem, Piotr i Wojciech zbierali pieniądze na terenie takich miejscowości jak: Toporów, Niedźwiedź, Kosobudz oraz Łagów i łącznie uzbierali do swoich puszek 1902,30 złotych. Wszyscy wolontariusze otrzymali, podpisane przez J. Owsiaka, dyplomy z podziękowaniami. W marcu, w naszej szkole zakończyła się również inna akcja charytatywna. Była to zbiórka monet (grosików) zorganizowana w ramach akcji: „Góra Grosza” XXV Edycja, której „celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin” na terenie całej Polski. Organizatorem tej akcji jest Towarzystwo Nasz Dom z siedzibą w Warszawie. Uczniowie i pracownicy szkoły wrzucali do puszki grosiki i tym sposobem uzbierali 114 złotych! Już od kilku lat uczniowie z naszej szkoły biorą udział w różnych akcjach charytatywnych. Mamy nadzieję, że nadal będą aktywnie uczestniczyć różnych akcjach charytatywnych , bo: „ dobrze jest pomagać”.
Szkolny Konkurs Recytatorski
- 10.03.2025
Dnia 07.03.2025 r. odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Szkolnego Konkurs Recytatorskiego dla klas IV-VIII. Wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali recytację dbając o doskonałą interpretację, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.
Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
Kategoria IV-VI :I miejsce Nikodem Majewski, kl. VI
Kategoria VII-VIII: I miejsce Lena Ziemniak, kl. VII, III miejsce Igor Piórko, kl. VII
Wszyscy uczestnicy konkursu szkolnego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Kobiet
- 12.03.2025
W piątek 7 marca 2025 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji chłopcy z klas V, VI, VII, VIII chcąc umilić ten dzień koleżankom i wszystkim paniom pracującym w szkole, przygotowali pod kierunkiem opiekuna SU, program artystyczny. W programie tym znalazły się wiersze, zagadki, życzenia i prezentacja multimedialna, w której były informacje dotyczące początków powstania i obchodów tego święta. Z prezentacji tej wszyscy dowiedzieli się też między innymi o tym, że za pierwszy dzień obchodów tego święta w Polsce uważany był 24 marca 1924 roku. Jednym z punktów programu artystycznego był pokaz mody w wykonaniu chłopców z w/w klas. Wiktor, Igor, Mikołaj, Fabian, Adrian i Piotr zaprezentowali kreacje dla pań na sezon „wiosna - lato 2025”. Pokaz mody cieszył się dużym zainteresowaniem i został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Wszystkim paniom i koleżankom z okazji Dnia Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia. Wszystkiego najlepszego!
Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości- warsztaty dla przedszkolaków i uczniów kl. I, II, III.
- 07.03.2025
W piątek 07 marca 2025r. gościliśmy w naszej szkole wyjątkowych gości p. M.Ożóg i p. J.Witkowską z Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego, które przyjechały do uczniów klas młodszych i przedszkolaków z warsztatmi pt. "Chrońmy mokradła dla naszej wspólnej przyszłości". Mokradła to niezwykłe, pełne tajemnic miejsca, w których życie kwitnie w najbardziej nieoczekiwany sposób. Choć często traktowane są jako nieprzyjazne i pełne niebezpieczeństw, to w rzeczywistości stanowią dom dla wielu rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt.
Podczas warsztatów dzieci poznały i dowiedziały się : - o niezwykłej roli mokradeł w przyrodzie, - dowiedziały się, w jaki sposób te wilgotne tereny oczyszczają wodę, magazynują dwutlenek węgla i pomagają w utrzymaniu równowagi w ekosystemie, - poznały ich mieszkańców od żab po ptaki wodne i charakterystyczne rośliny, -dowiedziały się, jak ogromny wpływ na mokradła mają zmiany w środowisku, takie jak osuszanie, urbanizacja czy zanieczyszczenia oraz jak te zmiany zagrażają ich bioróżnorodności. W kolejnej części każe dziecko miało okazję uczestniczyć w części praktycznej: układanie puzzli, odciskanie śladów zwierząt z mokradeł w piasku kinetycznym, w masie solnej i zabawa w tropicieli, a także w samodzielnym wykonaniu odznaki obrońcy mokradeł. Nasi gości przywieźli ze sobą mnóstwo różnych cennych rekwizytów, których każe dziecko dotknęło, obejrzało i doświadczyło wielozmysłowo. Na zakończenie nasze dzieci zostały odbarowane pięknymi prezentami: kolorowanki, kredki, drewnianie emblematy zwierząt, jojo, itp.To była doskonała okazja, by zrozumieć, dlaczego mokradła są tak cenne i co możemy zrobić, by je chronić. Wszyscy bardzo gorąco dziękujemy p. Małgosi i p. Joli za wspaniale spędzony czas i za przekazaną wiedzę. Dziękujemy :)
Spotkanie z przedstawicielami KRUS- Placówki Terenowej w Świebodzinien
- 06.03.2025
W czwartek 06.03.2025r. gościliśmy w naszej szkole panie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Świebodzinie, które przyjechały do nas, aby promować i zachęcać do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla dzieci „Wioski bez troski” . Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego, zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz podstawowych zaleceń profilaktyki zdrowotnej. Konkurs upowszechnia m.in. wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych z obszarów wiejskich. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych :I grupa – klasy 0-III, II grupa – klasy IV-VIII. Panie z KRUS–u zaprezentowały przedszkolakom i uczniom film animowany o rodzinie Porażków, a następnie omówiły go analizując z uczniami ryzykowne i niebezpieczne zachowania zabawnej rodzinki, a następnie każde dziecko otrzymało kolorowanki i kalendarze. Dziękujemy za spotkanie :).
Ukraina 3 rocznica wojny
- 28.02.2025
Niemal 15 tysięcy zabitych cywilów, dziesiątki tysięcy zabitych żołnierzy i około 300 tysięcy inwalidów wojennych tylko po stronie ukraińskiej. Do tego dochodzą dziesiątki zniszczonych miast i wsi - tak po trzech latach wygląda bilans rosyjskiej inwazji. To przybliżone liczby, dokładnych nie da się ustalić. W poniedziałek minęły trzy lata od rozpoczęcia wojny w Ukrainie.
Plebiscyt Edukacyjny 2024
- 27.02.2025
Edukacja to coś więcej niż tylko przekazywanie wiedzy – to budowanie relacji, odkrywanie talentów i wspieranie młodych ludzi w kształtowaniu ich przyszłości. Właśnie dlatego tegoroczny Plebiscyt Edukacyjny cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem – daje szansę, by docenić tych, którzy swoją pasją i zaangażowaniem zmieniają życie uczniów na lepsze. Dla wielu nauczycieli nominacja do Plebiscytu Edukacyjnego to osobiste wyróżnienie, które niesie za sobą ogromne emocje. Posty, które pojawiają się w ich mediach społecznościowych, wyrażają wdzięczność wobec uczniów, rodziców i wszystkich tych, którzy dostrzegli ich pracę i postanowili ją nagrodzić.
26 lutego 2025 w Hotelu Ruben w Zielonej Górze odbyła się gala Gazety Lubuskiej z okazji zakończenia Plebiscytu Edukacyjnego 2024 . W czasie tej gali wręczano nagrody zwycięzcom kilku kategorii edukacyjnych. Do jednej z kategorii "Nauczyciel klas 4-8" został zgłoszony nasz nauczyciel Pan Dariusz Świerkowski. Z przyjemnością informujemy, że zajął on 1 miejsce w powiecie świebodzińskim. Gratulujemy zwycięzcy, cieszymy się, że pracuje w naszej szkole.
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i cieszymy się wygraną razem z Tobą!
Gratulacje zwycięstwa!
Tłusty czwartek- pieczemy chruściki
- 27.02.2025
Tłusty czwartek to jeden z najchętniej obchodzonych dni w polskim kalendarzu, związany z radością, smakiem i tradycją. W 2025 roku ten wyjątkowy dzień przypada na 27 lutego. Dla wielu Polaków to okazja, by bez wyrzutów sumienia delektować się ulubionymi łakociami, zwłaszcza pączkami i faworkami. Uczniowie kl. I, II, III nasze przedszkolaczki z grupy "Tygrysków" i "Pszczółek" uczestniczyły w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez wychowawców. Najpierw panie pokazały i omówiły wszystkie składniki i sposób wyrabiania ciasta. Następnie rozpoczęło się wielkie wałkowanie, wykrawanie i wywijanie kształtów chruścikowych. Na zakończenie odbyło się pieczenie chrustów i obtaczanie w pysznym cukrze pudrze. Uczniowie ubrani w kuchenne fartuszki, bawili się świetnie. Na zakończenie odbyła się wspólna degustacja. Każdy mały kucharz próbował znaleźć swojego pieczołowicie wykonanego chruścika. Uczta była cudowna :) Smacznego !!!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego- 22.II
- 22.02.2025
Język to dziedzictwo kulturowe ludzkości
Święto to jest już tradycyjnie obchodzone w naszej szkole. Uczniowie dowiedzieli się, że 21.02.1952 r. w Dhace, stolicy Bangladeszu, pięciu studentów zorganizowało pokojową demonstrację, domagając się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. Niestety, ten dzień zakończył się dla nich tragicznie. Na pamiątkę tych wydarzeń 17 listopada 1999 UNESCO ustanowiło to święto.
Na lekcjach języka polskiego kształtowano świadomość językową uczniów, popularyzowano wiedzę na temat języka ojczystego oraz uwrażliwianie ich na poprawne posługiwanie się polszczyzną. Klasy VII-VIII rozwiązywały quiz językowy zatytułowany ,,Potyczki z polszczyzną” przygotowany w formie gry Kahoot przez Uniwersytet Zielonogórski.
Spotkanie uczniów klas i przedszkolaków z policjantem
- 20.02.2025
W środę 19 02.2025r. uczniowie klas młodszych i przedszkolacy uczestniczyli w spotkaniu z policjantem p. Karolem Herrą- starszym sierżantem Powiatowej Policji w Świebodzinie na temat "Obowiązek szkolny i Cyberprzemoc". P. policjant mówił na temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegał przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Mówił o treściach negatywnie wpływających na psychikę młodego człowieka, o przemocy i brutalności w grach komputerowych. Przestrzegał również przed nadmiernym korzystaniem z komputera, które może prowadzić do uzależnienia. Wspólnie z uczestnikami spotkania starał się wypracować bezpieczny model korzystania z Internetu.Nasz gość poruszył także sprawę obowiązeku szkolnego i obowiązeku nauki , który dotyczy wyłącznie dzieci (a pośrednio dotyczy też ich rodziców) i polega na tym, że zanim dziecko osiągnie dojrzałość, powinno chodzić do szkoły. Rolą rodziców (opiekunów) jest dopilnować, aby dziecko realizowało obowiązek szkolny i nauki. Jeśli tego nie zrobią, grożą im finansowe kary administracyjne, a także postępowanie sądowe.
Uwaga Rodzice !!!
- 20.02.2025
📢 Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie!
📌 TEMAT: Jak chronić dzieci przed zagrożeniami współczesnego świata?
👨🏫 Gość specjalny: Prof. Mariusz Jędrzejko – ekspert w dziedzinie profilaktyki społecznej i cyberzagrożeń
📅 Data: 30 maja 2025 r.
📍 Miejsce: Podzamcze, Łagów
🕓 Godzina: 16:00 – 17:00🔹 Narkotyki, dopalacze, e-papierosy – co powinni wiedzieć rodzice?
🔹 Cyberzagrożenia, agresja w sieci i świat gier cyfrowych
🔹 Nowoczesne technologie a rozwój emocjonalny dziecka👉 Zdobądź wiedzę, która pomoże Ci lepiej chronić swoje dziecko!
Wstęp wolny! Nie przegap tej szansy!
Walentynki 2025
- 21.02.2025
Walentynki to świetna okazja, aby wprowadzić do szkolnych zajęć nieco radości i zabawy, a jednocześnie pomóc dzieciom rozwinąć umiejętności społeczne oraz kreatywność. Samorząd Uczniowski wyszedł z propozycja walentynkowej poczty i zainspirował uczniów do wyrażania emocji w twórczy sposób- przygotowując piękne walentynki. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na krótki apel, podczs którego usłyszeli legendę związaną z Walentynkami, a także poznali zwyczaje obchodzenia tego święta w innych krajach, np: w Estonii, gdzie wręcza się swoim przyjaciołom drobne prezenty, w Japonii natomist obdarowuje się mężczyzn czekoladkami. Natomiast nasi wszyscy uczniowie po przedstawieniu obdarowani zostali tajemniczymi liścikami i walentynkowymi karteczkami. Dziękujemy za piękny, radosny walentynkowy dzień.
Wyprawka Czytelnicza
- 13.02.2025
Od wielu lat Instytut Książki dokłada wszelkich starań, by prowować czytelnictwo już od najmłodszych lat. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego otworzył kolejną kampanię "Mała książka - wielki człowiek" i skierował ją do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W czwartek- 13.02.2025r. p. M. Kubiak- dyrektor i p. B.Polguj- bibliotekarka odwiedziły uczniów kl. I i obdarowały ich szkolnymi Wyprawkami Czytelniczymi ufundowanymi przez Instytut Książki. Jednym z celów tej kampanii są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole, a tym samym rozpoczynają niezwykłą przygodę z czytaniem. Dzięki tej wyprawce zdobywanie tej umiejętności może stać się przygodą i prawdziwą przyjemnością w odkrywaniu niesamowitego świata literatury. Czego wszystkim pierwszoklasistom serdecznie życzymy.
Koncert LBK "ORFEUSZ"
- 13.02.2025
"Na dworach Piastów i Jagiellonów" tak brzmiał tytuł czwartkowego (13.02.2025 r.) koncertu, którego mogliśmy wysłuchać z okazji 1000 - lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Wśród instrumentów, które zaprezentowli nam muzycy, były, m.in. szałamaja- dawny instrument dęty drewniany podobny do oboju, lira korbowa to instrument smyczkowy o specyficznej budowie, gdzie rolę smyczka pełni obracające się koło. Gra się najczęściej w pozycji siedzącej, trzymając instrument na kolanach. Prawą ręką kręci się korbą, lewa naciska klawisze..
To był WSPANIAŁY początek dnia!
Dziękujemy za cudowne doznania muzyczne i już z utęsknieniem oczekujemy następnego koncertu.
Podsumowanie akcji "Szkoły pełne talentów 3"
- 05.02.2025
Z początkiem roku szkolnego 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do akcji Lidla ”Szkoły Pełne Talentów 3” . Ponad dwa miesiące aktywnie zbieraliśmy Talenciaki. Wspierali nas nauczyciele, Rodzice, Uczniowie, Przedszkolacy oraz Sympatycy SSP i OP w Toporowie. Finalnie akcję zakończyliśmy ze stanem 2056 talenciaków na koncie. Punkty zamienione zostały na następujące nagrody: zestaw 6 gier logicznych, 2 gry dla dzieci, Mini wafle konstruktor expert , Zestaw piłek do gry oraz 3 gry dla początkujących. Ponieważ wszystkie nagrody już dotarły, chwalimy się ich zdjęciami . Myślimy ,że z pewnością będą atrakcją dla naszych uczniów i przedszkolaków. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za tak duże zainteresowanie akcją i pozytywny odzew , który przekroczył nasze oczekiwania.
Koordynator akcji: p. Urszula Deptuła
Zdjęcia wykonała : p. Anna Karmelita
Dzień Babci i Dziadka
- 18.01.2025
Droga Babciu i Dziadku, z okazji Waszego święta
życzymy Wam dużo zdrowia,dobrego samopoczucia,
miłości oraz tego, by każdy dzień przynosił Wam uśmiech i radość.
Wasze Kochające Wnuki
Poniżej link- Przedstawienie dla Babci I Dziadka w wykonaniu przedszkolaków
Ferie Zimowe 2025
- 14.01.2025
Ferie zimowe to wyjątkowy czas, kiedy uczniowie mogą odpocząć od nauki, a rodziny wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu lub zwiedzając nowe miejsca. Województwo lubuskie w 2025 roku zaprasza na ferie od 20 stycznia do 2 lutego. Polecamy nasze regionalne atrakcje : od kontaktu z naturą, przez historyczne zabytki, muzyczne i plastyczne rozrywki. Ferie zimowe to idealna okazja, by odkryć uroki zimy w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Polski. Zapraszamy wszystkie dzieci z gminy Łagów!
Czy szukacie pomysłu na ferie 2025? Łagów to prawdziwy raj dla osób szukających ciekawych i zróżnicowanych form wypoczynku. Bez względu na to, czy lubisz aktywność na świeżym powietrzu, fascynujesz się historią, czy preferujesz relaks w otoczeniu kultury i tradycji, znajdziesz tu wiele atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Aby ułatwić planowanie wypoczynku, przygotowaliśmy wyjątkowe propozycje, które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń. Poznaj nasze pomysły na ferie gminy Łagów 2025! Bądźcie Bezpieczni!!!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie